http://periodika.lv/periodika2-viewer/index.html?lang=fr#panel:pp|issue:2575|article:DIVL10
Sakarā ar to, ka Twitter ir slēdzis bezmaksas piekļuves savam API, šis projekts var tikt uzskatīts par mirušu sākot ar 2023. gada 15. jūniju.
Šis ir tvitera pavediens. No senākā uz svaigāko. Tvītu skaits: 22
http://periodika.lv/periodika2-viewer/index.html?lang=fr#panel:pp|issue:2575|article:DIVL10
@laacz 1) Interesanti, kāpēc daži "r" ir parastie "r" (burti, jāraksta), bet daži - ar mīkstinājuma zīmi (garumu, gari)? Mums kādreiz izrunā bija divi R vai kā? 2) horicontāla - LOL
@KristapsNot Tieši tā, mīkstais r (ŗ) atspoguļoja vārda izrunu tolaik, kad rakstība tikai veidojās (stipri prims Endzelīna un co). Jūŗa, kaŗš.
@KristapsNot @laacz 2) horicontāla - tolaik, acīmredzot, izrunāja kā vācieši (Horizont = horicont). Vēl tagad ir tādi (parasti es arī), kas saka nevis 1 komats pieci (1,5), bet viens komā pieci. Mana mamma ar vecomāti vairākus vārdus mēdza izrunāt "nepareizi". Piemēram, nevis soda, bet zōdā.
@Janis_Sl @KristapsNot Oriģinālajā Valdības Vēstneša versijā ir "horidzontāla".
@laacz horicontālā švītriņa, bļe
@laacz Grāmatās vēl līdz 20to gadu beigām bija sastopami gotu burti. Būtu interesanti noskaidrot kā notika pāriešana tipogrāfijās. Vienkārši, kad vecie nolietojās, mainīja pret jaunajiem vai arī bija kādi MK noteikumi, kas to regulēja ar pārejas periodu.
@laacz Ha. Tikko pamanīju. Arī tad lēmumus pieņēma ļoti "savlaicīgi". Rīkojums 30.decembrī, stājas spēkā ar 1.janvāri. Ieviešanai tieši 1 diena - 31.decembris. Ir lietas, kas nemainās. Latviskā dzīvesziņa?
@toms_salmins Vispār jau 1. jūlijā...
@toms_salmins To drošs ka zinās @mrserge
@laacz @toms_salmins Arī pēc divdesmitajiem nekur gotu burti nepazuda. Visupirmām kārtām jau neviens nebija atcēlis piedrukas un papildtirāžas. Un klišejas bija gana vērtīgas, lai tās notirgotu arī citu valodu saimniekiem. Esmu drošs, ka dažas klišeju bibliotēkas tiek tirgotas arī tagad.
@KristapsNot @laacz Komunistu laikos mīksto ŗ likvidēja. Ļoti vajadzētu atgriezt.
@mrserge @laacz Hmmm. Jauns izaicinājums vācot vecās grāmatas. Meklēt jaunākās, kas vēl ir "vecajā drukā".
@laacz Starp citu, varbūt kāds zina: kāds bija nošķīrums starp "ch" un "h"? Biju domājusi, ka "ch" arī izrunāja kā "h" (architektūra). Tas ir kāds citāds "h", vai kā?
@ditakrauze @laacz Pēc idejas balsīgais h bija h un nebalsīgais ch, bet neviens viņus tā īpaši nešķīra (piemēram, vajadzētu būt chokejs, bet nebija). Tā kā tas parādījās tikai svešvārdos, ch un h atmeta bez īpašām bēdām un, atšķirībā no ŗ, neviens viņam pakaļ neraud.
@didzvein @ditakrauze @laacz Tā kā latviešu valodas vārdos nav skaņas "h", pieņemu, ka h izruna bija pielāgota vācu valodai. ŗ atmešana gan ir mainījusi izrunu un radījusi izņēmumus. Piemēram, darbības vārdam "dzert". Bija "es dzeŗu", tagad - "es dzeru" (ar plato e).
@laacz Divskanim o arī būtu vajadzējis savu burtu.
@KristapsNot @laacz Spilgtākie piemēri par burta "ŗ" nepieciešamību ir Asaru (asaras) un Asaŗu (zivis asaŗi) ezeri un Garkalne (ar garīgumu saistīts kalns) un Gaŗkalne (gaŗš kalns). Komūnistu ieviestā valodas primitivizēšana būtu atceļama. Ieskatam multenīte: https://youtu.be/lg5li8kOv7A
@laacz Paldies! Šis super fragments!