Kāpēc vim klaviatūras pielietojums ir tik dīvains? Pietiek uzmest aci ADM-3A termināļa, uz kura tā priekštecis vi tika izstrādāts, klaviatūrai. Mini🧵
Sakarā ar to, ka Twitter ir slēdzis bezmaksas piekļuves savam API, šis projekts var tikt uzskatīts par mirušu sākot ar 2023. gada 15. jūniju.
Šis ir tvitera pavediens. No senākā uz svaigāko. Tvītu skaits: 32
Kāpēc vim klaviatūras pielietojums ir tik dīvains? Pietiek uzmest aci ADM-3A termināļa, uz kura tā priekštecis vi tika izstrādāts, klaviatūrai. Mini🧵
"Esc" taustiņš ir tur, kur mūsdienās (starp citu - pateicoties IBM PC) visiem ir "tab". Tāpēc bieži vien vim pasaulē tā funkcionalitāte (režīmu pārslēgšana) tiek pārlikta uz "Caps lock" taustiņu - tas vairumam datorlietotāju stāv nelietots.
Kols kā komandu ievades perefikss, savukārt, ir tāpēc, ka to veikli varēja nospiest bez shift (mūsdienu klaviatūrās to nevar) - tas atradās blakus 0 augšējā rindā.
Turpmāk unix sistēmās pieņemtais hjkl nāk tieši no vi. Pat webā vietās, kur ar klaviatūru var navigēt pa sarakstiem (piemēram, gmail pastkastīte), bieži vien tam atvēlētie taustiņi ir tieši j un k.
Un, pētot bildi, noteikti būsi jau pamanījis, kādu funkciju veica taustiņi h, j, k un l. Ja tā nebūtu, gan jau ka mēs tagad dzīvotu ar kaut ko sakarīgāku (ijkl vai wasd/esdf, piemēram).
Termināla pieslēgums bija caur 300bps (jā, 300 baiti sekundē) modemu. Atrādāmā teksta pārzīmēšana bija lēna. Tāpēc teksta rediģēšanai tika efektīvas komandas. Gan lai pārvietotos, gan lai darītu visu pārējo.
Kas attiecas uz pašu rediģēšanas konceptu - tas patiesībā radās kā dzīves nepieciešamība, nevis kaut kādā hihenē iesprostotu IT speciālistu konsīlijā.
Ja par komandu režīmu, kurā nonāc ar ":", tad tas nāk no vienas rindas teksta redaktora "ex", kas ir pirms vizuālo redaktoru ēras pārstāvis un ir kategorijā "rindiņu redaktors". ex vēl aizvien ir atrodams pēc noklusējuma jebkurā linux vai bsd bāzētā sistēmā.
@laacz Labs stāsts.
Fuck. 300 BITI, nevis baiti.
@laacz Cik tekstam encodings - 8 biti?
@reinis_leitis Jā, bet rēķini vēl modema parity bitus un vēl visādu š'nagu.
@laacz Pa telefonu diktēt kādam ievadi būtu ātrāk, ne? ;D
@reinis_leitis @laacz Emmm, cilvēka runas informācijas pārneses ātrums esot 39bps :) https://science.slashdot.org/story/19/09/04/209213/human-speech-may-have-a-universal-transmission-rate-39-bits-per-second
@EdgKu @reinis_leitis Nav tiesa. Cilvēka runa ir komplekss protokols, kurš ietver arī kontekstu, secinājumus, utt. Tie nav tikai vārdi.
@EdgKu @laacz Esmu kkādā bedrē un linku never vaļā, tiešām tikai 39 biti sekundē?
@reinis_leitis Diez vai, jo neesmu drošs, ka es varētu bez kļūdām tik ātri pierakstīt. 300bps ir ~30 simboli sekundē.
@laacz Tad jau ātrums galīgi apmierinošs un vairāk nemaz nevajag :D
@laacz @reinis_leitis Jā, es arī par to iedomājos, ka intonācijas un stafs pārnes vairāk informācijas. Bet tīri tā, ja mēra tikai teksta pārnesi ar valodu, 39bps izklausās reāli, ne?
@EdgKu @reinis_leitis Jā, jo noteikti ka liela daļa teksta ir nelietderīgie vārdi. Un noteikti, ka ļoti atkarīgs no valodas.
@laacz @reinis_leitis Linkā par to ir runa. "(..) no matter how fast or slowly languages are spoken, they tend to transmit information at about the same rate: 39 bits per second, about twice the speed of Morse code". Informatīvi blīvas valodas tiekot runātas lēnāk, lai pielāgotos uztveres ātrumam.
@laacz Izskatas ka mazāk, 5h vajadzēja.
@laacz Šajā kontekstā labs piemērs ir twitter, kur starp ierakstiem var staigāt ar j un k, bet sadaļas pārslēgt ar g un sekojošu sadaļas pirmo burtu, piem `gh` uz home vai `gn` uz notifikācijām.
@laacz 300 biši sekundē ir buržujiem, GPS vēl tagad iztiek ar 50 bps :)
@TontonsB Ja neskaita to, ka twitter kā tāds ir ļoti slikts webappa piemērs, tad klaviatūras taustiņu atbalsts ir standarta, jā.
@laacz @reinis_leitis Manuprāt, tas tāpat ir pietiekoši. Piemēram, ņemam 7-bit veco ASCII. Pieņemsim, ka no 300 2/3 atvēl tikai simbolu transportēšanai. 200/7=28 simboli sekundē no 300 1/2 150/7= 21 simbols sekundē Minūtē varētu pārsūtīt 1680 simbolus (28*60). Tam laikam pietiekoši :-)
@ValdisBluzma @reinis_leitis Tie ir divi 12x80 ekrāni minūtē. Refresh rate 0.03Hz :D
@laacz @reinis_leitis Nu, ar šodienas uztveri varētu vēlēties mazliet vairāk :-)
@signis_vavere @laacz Labs tulkojums.
@ktn_rs @signis_vavere Nav tulkojums.
@laacz @signis_vavere Tad jauki, vnk līdzīgi apraksti un skaidrojumi lasīti. Starp citu, ar j un k var navigēt arī tepat tvitterī, ne vien gmail.
@ktn_rs @signis_vavere Un g prefiiss, lai pārvietotos pa sadaļām. Piemēram, gn - iet uz notifikācijām.