Malači. Smags, bet pareizs lēmums. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/esoso-e-veselibu-neattistis-no-tai-paredzetas-eraf-naudas-plano-atteikties.a349192/
Sakarā ar to, ka Twitter ir slēdzis bezmaksas piekļuves savam API, šis projekts var tikt uzskatīts par mirušu sākot ar 2023. gada 15. jūniju.
Šis ir tvitera pavediens. No senākā uz svaigāko. Tvītu skaits: 78
Malači. Smags, bet pareizs lēmums. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/esoso-e-veselibu-neattistis-no-tai-paredzetas-eraf-naudas-plano-atteikties.a349192/
@laacz Pareizs, tikai ļoti gribētos ieraudzīt budžetu atpakaļ valsts kasē no iesaistītajām IT kompānijām. Domāju, ka vismaz daļējā apmērā tas ir iespējams.
@mairisskuja Good luck.
@laacz Man ir aizdomas, ka šeit tiesvedība derētu “paraudziņam”, pat ja atgūtā summa ir 0 - tiesvedības izdevumi. “Bezzobaini” esam.
@mairisskuja @laacz Ņemot vērā ka gandrīz visas projekta daļas ir nodotas un pieņemtas, un teju visām ir beidzies garantijas laiks, nav skaidrs no kā Tu taisies piedzīt? Te būs visi iesaistītie: http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/Nozare/E-veseliba/Copy_of_2017-03-31_zinojums_piel2%5B1%5D(1).pdf
@Kolliss @laacz Atbildēšu ar pretjautājumu- palikt nesodītam un labi pelnīt par noziedzīgu nekompetenci, Tavuprāt ir OK? Manuprāt, nē.
@mairisskuja @laacz Mairi, tas nebija uzbrauciens. :) Ja pašķetināsim cēloņus, ātri nonāksim pie vienotās atalgojuma sistēmas, kas liedz valsts sektorā piesaistīt labus IT profesionāļus, kas neizbēgami rezultējas nekompetencē pasūtītāja pusē. Un, ja jau pretī ir slaucama govs, tad visi arī slauc.
@Kolliss @mairisskuja Pie kam, mēs varam meklēt vainīgos (kas beigtos ar pāris nenozīmīgiem grēkāžiem), bet mēs varam arī lieki netērēt savu resursu un vienkārši iet uz priekšu, mācoties no pagātnes kļūdām.
@laacz @mairisskuja Protams, ka konkrētā projekta ietveros, cik nu ir sanācis pasekot līdzi, ir pamatīgas aizdomas par "savējo" iesaisti. Bet ej un pierādi.
@laacz @Kolliss Jā, bet tieši kā “mēs mācīsimies no pagātnes kļūdām”, ja nav nekādu pazīmju, ka iesaistītajās pusēs kādam būtu kaut mats no galvas nokritis? :) Varam arī neiet “Staļinismā” un pieņemt, ka vajag “Retro” par to kas notika, identificēt vājos posmus, salabot un iet uz priekšu.
@laacz @Kolliss Mana sāpe ir par to, ka “retro” tad nav. Risinājumu nav. Slauktuve iet uz urrā. Man nav žēl, ka esmu aiz borta šajā stāstā- naktīs neguļu citu iemeslu pēc. Man ir žēl, ka mēs paši pieļaujam, “pašnoliekšanos vēzītī” un nekāda strauja progresa nav.
@mairisskuja @Kolliss Esmu drošs, ka pie tā jau labu laiku tiek strādāts.
@laacz @Kolliss Kā šodien izskanējušais ministres izteikums apliecina Tavu pieņēmumu? Kur ir skaidrs rīcības plāns, virzieni? Tukši salmi tur ir. Vēl viens noziedzīgas nekompetences piemērs, manuprāt.
@mairisskuja @Kolliss Šis lēmums ir milzīgs progress, Mairi. Post mortem, ja nemaldos, ir iepriekšējos VM/NVD ziņojumos. Šī projekta aptvērums jau tā bija milzīgs. Pateicoties nekompetencei un, iespējams, ļaunprātībām tas ir vismaz desmitkāršojies.
@mairisskuja @Kolliss Bāc, nu tu jau arī gribēji enciklopēdisku izklāstu ziņā un preses konferencē :) @edgarsj, ko tālāk?
@Kolliss @laacz @mairisskuja Bet runa jau pamatā ir par sūdīgu projekta vadību, nevis par izpildītājiem. Ja nejēdza vadīt iesaistītos izstrādātājus, tad arī saņēma kaku pretim.
@laacz @Kolliss @edgarsj Es negribēju “enciklopēdisku izklāstu”, bet sajūtu, ka šāda kalbra mēsli ventilatorā vairs netiks pieļauti un vismaz iezīmes rīcības plānam, nevis tekstu, kas ir līdzvertīgs “lietas pašas tagad salabosies, “čuriki.”
@mairisskuja @Kolliss @edgarsj Mairi, tu esi gana pieredzējis šajā jomā, lai neļautos šādiem emocionāliem secinājumiem tikai pēc ziņā citētām frāzēm. Manuprāt patreizējie ir pelnījuši uzticības kredītu. Šis lēmums to tikai pierāda. Sekosim līdzi un skatīsimies - kas notiek.
@mrserge @Kolliss @laacz “Nejēdzam iepirkt” arī ir normāls secinājums, kas uzlabo status quo. Bet to jau presenē nevar teikt, jo tas skaidri parāda atbildīgo. Muļķu zeme turpinās, piedodiet.
@laacz @mairisskuja @edgarsj 1. Ir nomainījusies NVD vadība. 2. pirms ~pus gada NVD ir piesaistīts cilvēks (iesaistot Eiropas naudiņas, lai vismaz uz pāris gadiem būtu normāla alga), tieši e-veselības projekta jautājumu risināšanai. 3. Šis lēmums, visticamāk bāzējas šī cilvēka veiktajā izpētē.
@laacz @mairisskuja @edgarsj Cik man zināms, tagad tur beidzot kāds kaut ko dara, un kā izskatās no publiskajiem lielajiem lēmumiem dara pareizajā virzienā.
@mairisskuja @mrserge @Kolliss Cik esmu sekojis līdzi, tad stāvoklis ir: * Dokumentācija lielai daļa piegāžu ir labākajā gadījumā nepilnīga. * Realizācija nekvalitatīva, nav skeilojama. * Balstās uz novecojušām tehnoloģijām un risinājumiem. * Atbildīgā cilvēka alga ir 1917€ uz papīra
@Kolliss @mairisskuja @edgarsj Es šo parasti salīdzinu ar darbu, kurš tiek uzticēts cilvēkam, kuram jāizsmeļ sausā ateja, jāsašķiro pa sastāvdaļām un jāsaliek atpakaļ vietā. Smuki.
@laacz @Kolliss @mairisskuja @edgarsj Kungi, esmu šo jau paudis un tas uztverts kā pārspīlēts radikālisms, tomēr atkārtošu, līdzīgi kā ar http://Latvija.lv nav cita ceļa, kā sākt no viena gala eveselību pārrakstīt. Tās pat nav šausmas, kas ir sataisīts, tas ir neizsmeļams vājprāts. Un tieši arhitektūras līmenī
@GirtsS @laacz @Kolliss @mairisskuja @edgarsj Bet vispirms pusgadu vēl tiks auditēts, un tērēts laiks un līdzekļi. Secinājumi, visticamāk būs tie paši, ka jātaisa no 0. Un ļoti iespējams, ka būs jāatdod ES finansējums.
@ArnisRG @GirtsS @laacz @Kolliss @mairisskuja Šorīt runāju ar NVD vadītāju. Auditam būs jādod atbildes arī uz dažiem konkrētiem tehniskiem jautājumiem, par kuriem, jā, savas aizdomas jau ir, bet, kā jau augstāk minēja, valsts iestādēm ir savi rituāli - rīcība jāspēj labi pamatot.
@edgarsj @GirtsS @laacz @Kolliss @mairisskuja Ok, lai būtu. Bet nav jau arī tā, ka šīs pamatproblēmas nebūtu iepriekšējā/-os auditā/pārbaudēs jau uzrādītas - http://www.lrvk.gov.lv/uploads/reviziju-zinojumi/2014/2.4.1-7_2014/pwc_e-veselibas_izvertejums_gala_versija_22.05.2015..pdf
@ArnisRG @edgarsj @laacz @Kolliss @mairisskuja Cita starpā, ar mikroservisu arhitektūru, tas, ka dažādas daļas ir dažādās tehnoloģijās, ir pat gandrīz ok. Precīzāk tā vairs nav dogmatiska izvēle, ka visam jābūt vienādām, php vai obligāti dotnet, vai kam tur vēl. Orāklu gan nenene 😁
@mairisskuja @Kolliss @laacz Ko pasūtītājs pasūtīja, to izpildītāji uztaisīja. Ir būtiski jāmaina pieeja, kādā tiek veidoti valsts pasūtīti projekti. Nost ar specenēm, naudu jādod stundām un jādefinē prioritātes un mērķi, nevis 2 gadus jāanalizē un jārada specene, kas jau ir novecojusi pirms izstrādes sākuma
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @Kolliss @mairisskuja Mikroservisu arhitektūrai (tāpat kā visam) ir savi plusi un ir savi mīnusi. Tās nav zāles visam.
@laacz @ArnisRG @edgarsj @Kolliss @mairisskuja Nu jā, protams. Tomēr tādā E-veselībā man domāt tā būtu labi piemērota.
@GirtsS @laacz @ArnisRG @Kolliss @mairisskuja Nezinu, vai tos var saukt par mikroservisiem, bet faktiski šobrīd daļa tā arī strādā. Varbūt midi servisi :))
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @Kolliss @mairisskuja Bez fancy/buzzword tehnoloģijām gan vajadzētu iemācīties iztikt. Citādi pēc tam atkal būs elle. Un jāsaprot, vai tad, kad cilvēki runā mikroservisiem runa ir par mikroservisiem vai par service oriented arhitektūru. SOA manuprāt ir ļoti vietā. Mikroservisi diez vai.
@GirtsS @laacz @ArnisRG @Kolliss @mairisskuja Tikai pietrūkst būtiskākās mikroservisu arhitektūras daļas - ja kāds nestrādā, tad netraucē pārējai sistēmai :(
@ingus @ArnisRG @edgarsj @laacz @Kolliss @mairisskuja E-veselība pēc savas būtības atbilst mikroservisiem, jo tā ir dažādu, bieži pat tieši nesaistītu pakalpojumu apvienojums. Bez nekādiem buzzwordiem vai aizspriedumiem es šeit redzu dabīgu saderību. https://mobile.twitter.com/edgarsj/status/1230874705088983040
@GirtsS @laacz @ArnisRG @Kolliss @mairisskuja Tikai pietrūkst būtiskākās mikroservisu arhitektūras daļas - ja kāds nestrādā, tad netraucē pārējai sistēmai :(
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @Kolliss @mairisskuja Tas, uz ko es velku ir servisu izmērs. Tu, iespējams, vari uztaisīt labu arhitektūru, kur ir 10, 20 servisi. Tu vari uztaisīt arhitektūru, kur ir 100 vai 500 servisi un tad - lai veicas ar uzturēšanu.
@ingus @GirtsS @ArnisRG @edgarsj @Kolliss @mairisskuja Nebija laika būt pirmajam. Ingus pasteidzās un pareizi pateica. Nejaukt SoA ar mikroservisiem.
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @mairisskuja Es teiktu, ka drīzāk nē, bet taisnības labad jāatzīst neesmu pietiekami lietas kursā. Piemēram, e-receptes modulis. Tas būtu viens mega-mikroserviss? Vai arī cik mikroservisi to nodrošinātu?
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @mairisskuja Kā tiktu realizēta tiesību kontrole (vai lietotājs drīkst ievadīt/skatīti/atprečot recepti)? Tas vēl joprojām ir tas pats mikroserviss?
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @mairisskuja Vadot receptē, medikamentu - tiek meklēts vismaz pa 6 klasifikatoriem (vispārējais nosaukums, lv-ražotāja nosaukums, eu-nosaukums, aktīvas vielas nosaukums, kompensējamo medikamenti, un kompensējamās med. ierīces). Kur te sākas un kur te beidzas mirkroservisi?
@GirtsS @ArnisRG @edgarsj @laacz @mairisskuja Bet varbūt es vienkārši nemāku mikroservisus. :)
@Kolliss @GirtsS @ArnisRG @edgarsj @mairisskuja Neapgrūtini sevi - ir trīs ceļi, no kuriem neviens nav panaceja. Ja mikroservisus pretnostatī monolītiem risinājumiem, izskatās labi. Līdz brīdim, kad tev ir simtiem mikroservisu un vēl vairāk to versiju.
@Kolliss @GirtsS @ArnisRG @edgarsj @mairisskuja Bet, ja jautājums par auth interesē, tad tie ir tokeni. Autentifikācija ir globāla, autorizācija lokāla - katrā servisā.
@laacz @Kolliss @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Pat simtiem nevajag. Mēs te nesen pacīnījāmies ar UA gudrinieku rakstītu “dzidriņas megasistēmu”, kas sastāvēja no 26 mikroservisiem, katrs uz savas VM, dokumentācija = 0, drošība paranoidālā līmenī, utt. Palaidām. Bet nebija dzīvotspējīgs produkts.
@mairisskuja @laacz @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Es gan labāk gribētu pacelt pavisam citu topiku. Vai tiešām ir tāda nepieciešamība pēc dārgajām Oracle vai MSSql datubāzēm? Kur ir tie lielie ieguvumi?
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj OLTP sistēmām relatīvi viegli izstrādāt un uzturēt ir šādā veidā - DB satur ne tikai datus, bet arī biznesu. Bet, ja provē DB iebāzt visu, uzaug dārgi un grūti uzturama sistēma. Oracle kā DBVS ir lielisks. Bet vajag saprast - kādos gadījumos to vajag, bet kādos ne.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Kas ir svarīgi, ar DBVS es te saprotu ne tikai tabulas, datubāzes un trigerus. Oracle DB dzīvo arī kods - valoda ir absolūts draņķis (PL/SQL), bet dzīvo. Orākulim ir daudz benefitu tīri no uzturēšanas viedokļa un pašas DBVS stabilitātes. Cena nav tā pluss :)
@laacz @Kolliss @mairisskuja @ArnisRG @edgarsj Uzturēšana arī dārga, jo maz kas to prot darīt. Mums vienā stūrī ira. Meeh. Esam jau saņēmušies un saplānojuši tikt vaļā.
@GirtsS @Kolliss @mairisskuja @ArnisRG @edgarsj O, jā. Labi Oracle DBA un koderi ir zelta vērtē.
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Ok. OLTP ir derīgs arguments. Un kā ir ar visa šitā sapratējiem? Nav tā, ka baigais deficīts? PL/SQL ir draņķis bet T-SQL ir tāds pats draņķis (zinu ko runāju). :)
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Es te velku uz to, ka neredzu īsti šķēršļus, arī tāda izmēra projektu kā e-veselību turēt uz tā paša MySql, pat iztiekot bez trigeriem storētām procedūrām.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Nope. Nekad MySQL. Tā ir populārākā, pieejamākā bet teju vienmēr lielos projektos sūdīgākā izvēle. Ja opensource, tad Postgresql. Bez trigeriem, funkcionalitātes DB, utt neiztikt.
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Ko Tu saproti ar funkionalitātes DB?
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj To pašu, ko Tu ar storētajām procedūrām vai funkcijām.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Principā visu var uztaisīt visādi. Jautājums - kā tas strādās, kā to būs uzturēt, kā to varēs attīstīt. Lieto kaut sqlite vai mongodb.
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Nu tāpēc jau es šo topiku pacēlu.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Topiks ir jocīgs. Ne jau tehnoloģiju izvēle ir problēma šajā konkrētajā gadījumā. Ja viss darbotos lieliski, pat jautājumu nebūtu par to - kāda sūda pēc tur ir vajadzīgs Oracle :)
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Par konkrēto gadījumu skaidrs. Es to vairāk pats priekš sevis gribu saprast. Kurā brīdī ir ok maksāt palielu kosmosu, par to, ko uzturēt spēj relatīvi maz dārgi atalgojami speciālisti.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj 1/2 Par produktu atbalstu, par prognozējamību gan izmaiņās, gan uzlabojumos, par garantētu stabilitāti ILGTERMIŅĀ. Oracle nav tikai RDBMS, bet arī visa infra, kas ir apkārt, tūlings, utt.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj 2/2 Atceries, ka opensource rīki nāk un iet. Tolaik, kad sāka veidot šo eveselību, modē bija rūbijs. Iedomājies, ja pēc 20 gadiem ir jāuztur no modes izgājis un principā uz vairs neeksistējoša freimworka būvēta vide? E-veselība ir uz gadu desmitiem, nevis pieciem gadiem.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Bāc, sajutos kā oracle advokāts. Nē, neesmu. Bet es saprotu izvēli un tās argumentāciju.
@laacz @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj Visu kodu tu tāpat PL/SQLā neiebāzīsi :) Un arī tam pašam .netam freimworki mainās uz urrā. No tā pasargāta nav neviena vide.
@Kolliss @mairisskuja @GirtsS @ArnisRG @edgarsj O, jā. Bet enterprise līmeņa risinājumiem ir garantijas, migration pathi, supports - visa šitā ballīte.
@Kolliss @laacz @mairisskuja Tagad priekš 2.0 labs sākums būtu iepriekš iesaistītos kantorus + pasūtītāja pārstāvjus (ja tādi kkur palikuši) nelaist klāt jaunās versijas izstrādei :)) Ja reiz priekš esošā frankenšteina nebija vēlme izstrādāt ko jēdzīgu, diez vai kas būs mainījies.
@thearmi @mairisskuja @Kolliss @laacz Būtu vēl labi arī iesaistīt sistēmu gala lietotājus (ārstus, pacientus, u.c.) UX izstrādē.
@didzisdadzis @thearmi @mairisskuja @Kolliss Tas nevis "būtu labi", bet bez tā nekas nesanāks.
@didzisdadzis @Kolliss @mairisskuja Diemžēl, Latvijā nav sevišķi daudz kantoru, kas varētu paveikt šāda mēroga darbu un garantēt tā kvalitāti ilgtermiņā. Šodien ikurāt par šo domāju Re&Re sakarā. Par to "izdzīt no iepirkumiem". Latvija ir par mazu. Būs cits kulīte, bet tie paši vēži.
@laacz @didzisdadzis @mairisskuja @Kolliss Tā gan. Eh, gribētos īstenībā pastrādāt ar šo projektu. Bet kādu nelielu daļu, kā mikroservisu, kas iekļaujas kopējā platformā. Piemēram, receptes, kas ir mega interesants process. Tur sanāk laba servisu kopa vienai lietai vien.
@thearmi @didzisdadzis @mairisskuja @Kolliss Lūdzu, nevajag mikroservisus. Sevisi - jā. Tas ir loģiski. Bet ar mikroservisiem taisiet savus projektus, bet normālus cilvēkus lieciet mierā :)
@laacz @Kolliss @mairisskuja Jā, bet ja sākotnēji fokuss būtu no pasūtītāja puses uz efektīvas arhitektūras plānošanu + vajadzību izpēti, piesaistot labu projvadu, un izrādītos, ka darbu var veikt ne tikai apātiskie lielie kantori? Vai ģenerāli vajag tikai garantijai un fasādei, vai arī tiešām reālam darbam?
@didzisdadzis @Kolliss @mairisskuja Garantiju vajag visam. Vajag arī uzturēšanas līgumu, kura izmaiņu pieprasījumu piegāde automātiski pagarina garantijas termiņu vēl uz gadu vai pieciem. Mazs kantoris pateiks - labi, nesanāca - aizklapēsies un neko nepiedzīsi.
@laacz Kur var pieteikties salabot vismaz lietojamību un dizainu? :D https://dribbble.com/shots/6988235-eHealth-Concept
@andislivdans Es nevēlos būt TAS čalis, bet tomēr. E-veselībai īsti nav sakara ar vizuāli pārsātinātu admin dashboardu ar kaudzi indikatoru. Ne tā? :)
@andislivdans Expanding on that. E-veselībai ir jāatbild uz manas veselības aprūpes jautājumiem, par kuriem atbild valsts. Ar BMI un asins spiediena monitoringu tam nav nekāda sakara. Tā ir lapa, kuru atver tad, kad vajag, nevis lūkojas tur visu laiku un katru dienu plāno ārsta vizītes...
@nestersk @laacz @didzisdadzis @mairisskuja @Kolliss Esmu strādājis iepriekš pie dažiem valsts projektiem. Man svarīgi ir interesanti procesi un izaicinājumi. Te būtu daudz, ko analizēt un risināt, lai radītu reāli ērtu sistēmu. Jo to varētu izveidot patiešām lielisku.
@thearmi @nestersk @didzisdadzis @mairisskuja @Kolliss Piekrītu. Šādi projekti ir izaicinoši un līdz ar to arī ļoti interesanti.