Latviešu valodā aiz punkta un pirms nākamā burta VIENMĒR seko atstarpe. Atstarpes nelikšana ir pieredzes dēļ ar Wordu, kurš senos laikos iedomājās, ka aiz punkta mūždien sākas jauns teikums un mazais burts jālabo uz lielo.
Sakarā ar to, ka Twitter ir slēdzis bezmaksas piekļuves savam API, šis projekts var tikt uzskatīts par mirušu sākot ar 2023. gada 15. jūniju.
Šis ir tvitera pavediens. No senākā uz svaigāko. Tvītu skaits: 36
Latviešu valodā aiz punkta un pirms nākamā burta VIENMĒR seko atstarpe. Atstarpes nelikšana ir pieredzes dēļ ar Wordu, kurš senos laikos iedomājās, ka aiz punkta mūždien sākas jauns teikums un mazais burts jālabo uz lielo.
@laacz IMHO Words joprojām labo…
@MarisAIsknis Atkarīgs no pareizrakstības pārbaudītāja valodas.
@laacz tā nav parastā atstarpe, kādu lieto starp vārdiem un teikumiem, bet gan "mazā" atstarpe (Wordā Ctrl+Shift+Space), ko lieto aiz punkta, ja tam seko tā paša teikuma vārds. Izmantojot šādu atstarpi, nākamais vārds nerakstās ar lielo burtu.
@laacz Tas attiecās arī uz punktu pēc kārtas skaitļiem?
@AleksejsIvanovs Protams.
@Gunta_Grube Jā, non-breaking-space ir noderīgs, bet to gan Words neprot vēl ielik aiz kārtas skaitļa vārdiem.
@Lietotaaj @laacz
@gguniss @Lietotaaj un tad mēs rakstīsim. šādi. nē. paldies.
@laacz Tviterī atstarpes nelikšana ir simbola ietaupīšana.
@kulervo TviterīVisuPieturzīmjuNelikšanaIrSimboluIetaupīšana
@laacz @Gunta_Grube Viņam tas būtu jādara? Kārtas skaitlis jau var būt arī teikuma beigās un tādā gadījumā parastā atstarpe jāliek.
@TontonsB @Gunta_Grube Kas ir ļoti rets gadījums, salīdzinot ar teikuma vidū esošajiem.
@laacz @kulervo Tviterī savas domas nemācēšana izteikt 140 zīmēs ir sevis netaupīšana.
@laacz Domasizteikšanaiatstarpesnavnepieciešamas
@EugeenLV @laacz Latviešu valodā īsajā datuma pierakstā 14.02.2020. jāliek beigās punkts. Kaut arī punkts (vai slīpsvītra) domāts kā atdalītājs, kādam likās, ka kārtas skaitļa apzīmētājs, tāpēc noteica, ka jāliek arī beigās. Ne tikai tizli izskatās, bet cieš arī vairums Excel lietotāju.
@jcebulis @EugeenLV @laacz Vienīgais saprātīgais datuma formāts ir ISO-8601 gggg-mm-dd. Visi citi ir vairāk vai mazāk nesaprātīgi: https://odo.lv/Blog/140416 P.S. Punkts pieder 1. teikuma beigām nevis datuma formātam.
@odolv @EugeenLV @laacz Diemžēl ministri domā, ka datums ir 3 kārtas skaitļu grupa: Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumi Nr. 558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība", 15. punkts. https://likumi.lv/ta/id/301436#p15 Iespējams, ka kāds viņiem to pateica priekšā?
@laacz Kad studiju laikā strādāju par maketētāju, bija citi pareizrakstības likumi. Pēc skaitļa ar punktu, piemēram, datumā, atstarpi nelika. Par atstarpi aiz punkta uzzināju tik dažus gadus atpakaļ. Skolā arī šī lieta nebija aktuāla, jo rakstījām tikai ar roku. Tāpēc neko nemainu
@laacz Esmu tik sens, ka šis man ir jaunums. Kopš pagājušā gadsimta vienmēr esmu rakstījis "2020.gada 15.februārī". Tas ir nepareizi? Atsauci uz pareizumu, lūgums!
@agris_krusts @laacz Mēs tādus maketētājus tālāk par redakciju ārdurvīm nelaidām. Viena no pašsaprotamākajām lietām, kas būtu jāzina, ja tiešām atļaujas sevi saukt par maketētāju.
@erlihs @laacz https://mrserge.lv/2007/pareizrakstibas-nodarbibas-2-ka-rakstit-datumu-un-laiku/
@mrserge @laacz Tad jau Dienā tajā laikā Jūs strādāt nevarētu, jo tā bija viena no vadības prasībām saistībā ar datumiem
@agris_krusts @laacz Īss aptumsums dažos prātos vienmēr ir bijis, bet neba jau nu uzņēmuma vadība kādreiz būtu diktējusi pareizrakstības noteikumus.
@mrserge @agris_krusts @laacz Hehe, par šo jāpiekrīt, bet interesanti, ka tos pareizrakstības noteikumus izvēlies piemērot selektīvi. Jo atceros tavā blogā rakstu, kurā mācīji laiku pierakstīt ar kolu (13:27), kas, cik zinu, nav pareizi.
@JanisPolis @mrserge @agris_krusts @laacz A kā laiku bez kola pierakstīt?
@cyxob @laacz Mr.[Atstarpe]Serge ir ok, bet es tā kā vairāk uz leģitīmiem avotiem cerēju. Nu kaut Endzelīnu..
@Dzelzis1 @JanisPolis @mrserge @agris_krusts @laacz Laika atdalītājsimbols latviešu valodā ir punkts, nevis kols. Tāpat kā somiem. Kols ievazājās ar elektroniskajiem pulksteņiem samērā nesen.
@erlihs @laacz Tur komentāros ir atbilde uz Tavu iebildi. Pats dzelžaini šo ievēroju. Jo pareizi un 100× smukāk.
@erlihs @cyxob @laacz Atsauce uz latviešu valodas mācību grāmatu pamatakolai. Nav diez ko autoritatīvs avots. Būtu gan interesanti redzēt “pareizās latviešu valodas” aprakstu. Vajadzētu būt vismaz MK noteikumiem vai likumam :)
@agris_krusts @erlihs @cyxob Aha. Tāpat kā līdzskaņu mijai būtu jābūt ar likumu noteiktai :)
@jcebulis @EugeenLV @laacz Tad aicinu @Tieslietas šo juridisko brāķi izlabot. Skatiet papildu informāciju https://odo.lv/Blog/140416.
@kristapsk @Dzelzis1 @JanisPolis @agris_krusts @laacz No kurienes tu izdomāji muļķības, ka tam ir kaut kāds sakars ar elektroniskajiem rokas pulksteņiem?
@mrserge @kristapsk @Dzelzis1 @JanisPolis @agris_krusts Neuzdod retoriskus jautājumus, uz kuriem pats zini atbildi :)